|
|
Haladás a húgyúti infekciók pathomechanizmusának megértésében, a rekurráló infekciók
Ludwig Endre
(Szent László Kórház, Budapest)
|
Vannak baktériumok, amelyek különösen hajlamosak húgyúti infekciók kiváltására, ezeket nevezzük uropathogeneknek. A leggyakoribb húgyúti kórokozó species az Escherichia coli, azonban a majd kétszáz O szerotipus közül mindössze néhány, az O1, O2, O4, O6, O16, O18, O75 és O150 okozza az infekciók több mint 80%-t. A felsorolt serotipusok olyan adhesinekkel rendelkeznek, amik elősegitik a baktériumok kolonizációját a periuretheralis tájon (ami mindig megelőzi az infekciót), feljutásukat a húgyutakba és kötődésüket az epithel sejtekhez. Virulencia faktorok szükségesek ahhoz, hogy a baktérium feljusson a peristaltika ellenére a vesébe és Pap GAP (II.osztály) tipusú adhesin szükséges a P fimbrián ahhoz, hogy a baktérium pyeloneophritist váltson ki.. A III.osztályba tartozó adhezinnel rendelkező colik elsősorban cystitist okoznak.
A többi, húgyúti infekciókból gyakran izolált bélbaktérium, elsősorban a Proteus mirabilis és a Klebsiella speciesek hasonló adheziós faktorokkal rendelkeznek. A Gram-pozitivok közül a Staphylococcus saprophyticus gyakoribb a nem komplikált cystitisek kiváltásában - adhezios faktora révén.
Igen jelentős az a megfigyelés, hogy a bakteriális adherencia faktorok csak akkor játszanak szerepet a baktérium patogénné válásában, ha egyébként a húgyutak morfologiája és funkciónális viszonyai épek, azaz nem-komplikált húgyúti infekciókban. Komplikált húgyuti infekciókban a komplikáló tényező pl köves obstrukció, reflux stb. által keltett predispozició oly mértékű, hogy az uropathogenitast biztositó adheziós virulencia faktorok jelentőségüket vesztik. Ez a magyarázata annak is, hogy speciális uropathogenitassal nem rendelkező egyéb baktériumok (Pseudomonas aeruginosa, Enterococcusok) részaránya jelentősen megnő a komplikált infekciókban.
A baktériumok az adhezios faktorokon kívűl más virulencia faktorokkal is rendelkeznek, pl flagellákkal, amikkel mozogni tudnak, hemolysinnel, amivel a sejtmembránon pórusokat formálnak, vagy aerobactinnal, amivel az osztódásához szükséges vasat biztositják.
A Proteus mirabilis specifikus virulencia faktora az ureáz enzim termelés. Az ureáz enzim az ureát ammoniává és széndioxiddá hasitja. A keletkező ammonium hatására a vizelet alkalizálódik, ami foszfát, karbonát és magnézium kicsapódásával struvit követ képződését segiti elő. A kövekbe "beépült" baktériumok állandó reinfekció forrásai lehetnek.
Az infekciók keletkezéséhez szükség van elősegitő faktorokra a gazdaszervezet részéről is. Ezek egy része genetikus predispositio, mások az életkorral, életszokásokkal, sexuális szokásokkal függenek össze.
A húgyúti infekciók, elsősorban a cystitisek, a női populáció jelentős hányadában visszatérő infekcióként jelentkeznek. Kimutatták, hogy azok a nők, akiknek vizeletében nem választódnak ki vércsoport antigének (un. nem-secretorosak) sokkal fogékonyabbak vizelet infekciókra, mint a kiválasztók. A menopausával csökkenő oestrogen szint következtében csökken a hüvelyben lactobacillusok száma, eltolódik a hüvelyi pH, ami teret enged a bélbaktériumok fokozott kolonizációjának, közvetve az infekciók kialakulásának. A sexuális szokások, védekezési módok, partner váltások szintén befolyásolják a húgyúti infekciók gyakoriságának alakulását.
|
|
|