|
|
A pitvarfibrilláció non-farmakológiai kezelési lehetőségei
Dr. Ványi József
|
- A recurrens pitvarfibrillációs események megelőzése paroxysmális vagy persistáló pitvarfibrillációban
- Sebészeti megoldás. "Maze" operáció.
Részben a pitvari reentry hullámok tovaterjedését lehet megakadályozni, részben - a pulmonális vénák demarkálásával, így a potenciális arrhythmogén focalis gócok kiiktatásával - a pitvarfibrilláció beindítását lehet megelőzni.
- Katheteres radiofrekvenciás ablatio.
Elsősorban a bal és a jobb pitvarban lineáris laesiok létrehozásával, illetve a véna pulmonálisok izolálásával, valamint az itt található arrhythmogén focalis gócok ablálásával lehet a pitvarfibrillációt megelőzni.
- Preventiv pacemaker kezelés.
Sinus csomó betegség esetén előnyben részesitendő a "fiziológiás" pacemaker kezelés a pitvarfibrilláció megelőzésében. Igéretes eredmények vannak "multisite" pitvari pacemaker kezeléssel.
- Recurráló pitvarfibrilláció esetén a sinus ritmus helyreállítása
Sinus ritmus helyreállítása implantálható atriális defibrillátorral (IAD)
Az IAD hatékonyan képes megszüntetni a recurráló pitvarfibrillációt, helyreállítva a sinus ritmust az implantált elektródákon keresztül leadott kis energiájú pitvari cardiovertáló shock segítségével akár automatikusan akár a beteg vagy orvosa által vezérelve. Az IAD szélesebb körü elterjedését egyelőre - többek között - a kezelés okozta fájdalom limitálja.
- Kamrafrekvencia kontrollja a pitvarfibrilláció alatt
A kamrafrekvencia kontrollja non-farmakológiai úton elsősorban olyan permanens pitvarfibrillációs betegeknél jön szóba, akiknél a magas kamrafrekvencia súlyos klinikai tüneteket vagy keringési elégtelenséget okozott, illetve farmakológiai úton megfelelő frekvencia csökkentés nem volt elérhető. Katheteres AV-csomó modifikáció során a kamrafrekvencia csökkentése végleges pacemaker beültetés nélkül lehetséges. Az AV csomó katheteres ablatioja után, ami végleges pacemaker implantációt is szükségessé tesz, az életminőség és a bal kamra functio javulását találták pitvarfibrillációs betegeknél.
A pitvarfibrilláció non-farmakológiai kezelése jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt évtizedben. A további technikai fejlődés és a klinikai vizsgálatok fogják pontosítani helyét a pitvarfibrilláció kezelésében.
Gyakran a különböző therápiás lehetőségek kombinációjára van szükség a pitvarfibrilláció hatékony kezeléséhez ("hybrid therápia").
Irodalom
- Cox J.L., Canavan T.E., Schuessler R.B. et al.: The surgical treatment of atrial fibrillation 2: intraoperative electrophysiologic mapping and description of the electrophysiologic basis of atrial flutter and fibrillation. J. Thorac. Cardiovasc. Electrophysiol. 1991, 101: 406-426.
- Swartz J.F., Pellersels G., Silvers J. et al.: A catheter-based curative approach to atrial fibrillation in humans.
Circulation 1994, 90: I-335.
- Haissaguerre M., Marcus F.I., Fischer B. et al.: Radiofrequency catheter ablation in unusual mechanisms of atrial fibrillation: report of three cases. J. Cardiovasc. Electrophysiol. 1994, 5: 743-751.
|
|
|