internet: Q'gar Kft.

A neuromuscularis blokk monitorozásának bemutatása a cisatracuriummal

Vágó Árpád, Szentkereszty Zoltán
Hjdú-Bihar M-i Önkormányzat Kenézy Gyula Kórház,
Intenzív és Aneszteziológiai Osztály, Debrecen

 

Bevezetés: A neuromuscularis functio idegstimulátorral történő monitorozását Christie és Churchill-Davidson írta le 1958-ban. A monitorozás iránti érdeklődés azonban napjainkban nőtt meg, ugyanis a sebészeti beavatkozások fejlődése nem nélkülözheti az anesztézia során a modern, rövid ill. közepes hatástartamú izomrelaxánsok alkalmazását. Olyan esetekben, amikor a relaxánsok farmakokinetikája megváltozik (súlyos vese- és májbetegség, nagyon idős kor) továbbá neuromuszkuláris kórképek esetén illetve ha a műtét végén el akarjuk kerülni a neostigmin adását (súlyos szívbetegség, asthma bronchiale) vagy amikor a posztoperatív periódusban különösen fontos a légzőizmok maximális teljesítménye (obesitas, légzőszervi betegségek, hosszú műtétek során) javasolt a stimulátorral történő monitorozás.
Célok: A neuromuszkuláris blokk idegstimulátorral történő monitorozásával a célunk a cisatracurium besylate (Nimbex ® ) hatáslefolyásának és az intubációs viszonyainak illetve az esetleges mellékhatások a vizsgálata volt.
Módszerek: Az ASA I-IV kockázati stádiumba tartozó, elektív sebészeti műtétre kerülő betegeink (n = 36) tramadol (Contramal®) és promethazin (Pipolphen®) im. premedikációban részesültek. A narkózis bevezetése propofollal, fenntartása isofluran, fentanyl és N2O - O2 2:1 arányú keverékével történt. Az endotrachealis intubáció és az intubációs viszonyok értékelése a cisatracurium egyszeri, iv. 3 x ED95 (0,15 mg/kg iv. bólus) adása után 2 perccel, az izomrelaxáció fenntartása 0,03 mg/kg iv. bólusokkal történt. A neuromuszkuláris blokk mértékét TOF Guard NMT monitorral követtük. Feljegyeztük az intubálási körülményeket, a hatásbeállási időt, a klinikai hatástartamot (kontroll rángáserősség 25%-ának visszatérése), a hatásmegszűnés idejét (rángáserősség 25% -> 75% eltelt idő),TOF (T4/T1) arányt extubáláskor.
Eredmények: Az intubációs viszonyok: 9 esetben kiváló, 22 esetben jó, 4 esetben gyenge (ez anatómiai okok miatt), 1 esetben lehetetlennek bizonyultak. Ismétlésre, depolarizáló relaxáns adására nem volt szükség. Hatásbeállítási idő 3,05 perc ± SD 50 s. Klinikai hatástartam 39 ±11 perc, az intubációs dózist követően illetve 24,6 ± SD 4 perc fenntartó dózis után. A hatásmegszünés 18 ± SD 6 perc; a felfüggesztés után 9,2 ± 3 perc. Az alkalmazás során jelentős kardiovaszkuláris mellékhatást és allergiás szövődményt nem észleltünk.
Megbeszélés: Eredményeink alapján megállapítottuk, hogy a cisatracurium besylate 2 perc alatt megfelelő intubációs feltételeket teremt, a sebészeti műtétekhez kellő mértékű és időtartamú relaxációt biztosít. Magas kockázatú betegek számára is biztonsággal alkalmazható változatlan dózisú adagolás mellett, akár hosszú műtétek során is. A gyógyszerleírathoz képest a saját eredményeink alapján a klinikai hatástartam kb. 10 perccel, a spontán hatásmegszünés ideje kb. 5 perccel rövidebb.